5 viisi, kuidas vältida drooni minema lendamist ehk kohustuslikud teadmised igale droonipiloodile

Paljud droonipiloodid kardavad, et nende droon võib ühel hetkel isepäiseks hakata ning tundmatusse minema lennata – lendab tagasi Hiina poole. Kõikidel DJI droonidel on RTH (Return to Home) ehk kojutuleku funktsioon, mis rakendub automaatselt näiteks puldi signaali kadumisel. Kahjuks osad, aga vähesed, piloodid kogevad turvatunde asemel nö. “flyaway’d”, mis lennulogisid analüüsides on tihtipeale põhjustatud piloodi tähelepanematusest või hooletusest. Siin on viis sammu, kuidas minemalennu riski maandada.

Vaata, et kodupunkt oleks seatud

Kui tahad, et droon naaseks peale signaali kadumist või RTH nupu vajutust kohta, kust see õhku tõusis, siis veendu enne lendu tõusmist, et äpis oleks kodupunkt määratud – selleks peab olema vähemalt 4 pulka GPSi signaali indikaatoril. Äpp teavitab sind kodupunkti määramisest ning all vasakul kaarti peal on roheline kodupunkti ikoon.

Jälgi, et miski kompassi tööd ei segaks

GPS on küll vajalik, aga mitte piisav drooni turvaliseks koju tulekuks, sest ka drooni kompass peab olema vaba segajatest, mis võivad drooni suunataju häirida. GPS määrab droonil positsiooni, aga kompass ütleb droonile, millises suunas parajasti lendama hakatakse ehk kompass määrab drooni orientatsiooni. Kui RTH aktiveerub, siis droon pöörab end kodu poole, aga kui see ei tea, kuhu poole pöörata, siis võib jällegi juhtuda nii mõndagi.

DJI GO äpp hoiatab lennutajat, kui miski segab kompassi tööd ning uuematel DJI droonidel on kompass duplikeeritud, et välita olukorda, kus kompass pole enam usaldusväärne ja asukoha ning lennusuuna kalkuleerimine võimatu. Paraku pole ka välistatud, et mõlemad kompassid pole enam usaldusväärsed ja edasi tuleb lennutada manuaalse juhtimise režiimis. Kui äpp teatab pikemalt või korduvalt, et kompassi töö on segatud, siis on hea praktika droon maandada ning kompassi kalibreerimine läbi teha. Kui probleem jätkub, siis tuleb arvestada, et antud asukohas segab miski kompassi tööd ning lennutamisel võib tekkida kojutuleku või positsiooni hoidmisega probleeme.

Hoia droon silmaga nähtaval distantsil

Kui näed silmaga oma drooni, siis on väiksem tõenäosus, et lennutad selle kusagile otsa või see ära kaob. Nähes ka silmaga drooni on sul selge pilt olukorrast ka drooni taga ja külgedel. Tihtipeale on flyaway lihtsalt õnnetus, mida piloot ei näinud tulemas ning eeldab, et signaal kadus ja droon lendas minema.

Taasta kodupunkt, kui liigud

Kui droonil on piisavalt hea GPS-signaal, siis seab see automaatselt kodupunkti enne õhkutõusu, aga kodupunkt ei muutu, kui piloot ringi liigub. Selleks on vaja näiteks auto, ratta või paadiga ringi liikudes regulaarselt taastada kodupunkt enda lähedal oleva maandumisplatsi peale – samas jälgi, et droon uude kohta tulles vette või mõne puu otsa maanduma ei peaks.

Sea droonile sobiv kojutuleku kõrgus

Kuigi DJI uuematel droonidel on sisseehitatud takistuse vältimise süsteem, mis koju tulekul ohte väldib, siis on alati hea praktika määrata droonile koju tulekuks kõrgus, kus lennutatavas alas ei tohiks sellele midagi ette jääda. Takistuse vältimine ei toimi näiteks klaasi või peenikeste oksade puhul ning pimedal – DJI GO äpp teatab pilooti, kui takistuse vältimise süsteemi jaoks on liiga pime.

Allikas: https://store.dji.com/guides/top-5-ways-to-prevent-flyaways/