JPEG vs RAW – mis vahe neil on?

 

DJI GO 4 kaamera seadete alt võid leida 3 erinevat viisi pildi tegemiseks: JPEG, RAW ja JPEG+RAW. Millist formaati sa peaksid kasutama ning millised on nende formaatide puudused ja eelised?

JPEG ja RAW heleduse ning varjude erinevus

Allolev pilt on tehtud Zenmuse X5S kaameraga nii JPEG kui ka RAW formaadis. Päike on pisut ülevalgustatud ja maapind alavalgustatud, seega selleks, et pilt tunduks naturaalsem, tuleks seda natuke töödelda. Toonide reguleerimine mõlemas formaadis annab meile parema ülevaate, kuidas JPEG ja RAW erinevad üksteisest.

Põhiline probleem JPEG piltidega on, et nad on nö. kokkusurutud ja osa informatsiooni on kadunud, seega ei ole sul järeltöötluses värvide üle nii palju kntrolli. Vaadake allolevat töödeldud JPEG pilti. Päike on ikka ülevalgustatud ja puud taustal ei näe välja naturaalsed, kuigi varje ja heledust on vähendatud

Kuna RAW formaadis piltidel pole info kaduma läinud ja need ei ole nii kokkupakitud, siis pärast töötlemist jääb RAW formaadis olev pilt palju loomulikum ja atraktiivsem.

Valge tasakaal

RAW failidega on sul lihtsam järeltöötluses korrigeerida valge tasakaalu. Kõik oleneb, millist tüüpi valguses sa pildistad ja millised on sinu seaded, lõpptulemuseks võib olla toon, mis annab su pildile soovimatu värvuse. Allolev pilt on tehtud Phantom 4 PROga nii JPEG kui ka RAW formaadis.

Pärast JPEG faili tooni ja värvi temperatuuri muutmist, ei näe pilt ikkagi hea välja.

Kuna RAW failid sisaldavad töötlemata andmeid, siis teil ei ebaõnnestu pilt isegi siis, kui valite valed valge tasakaalu seaded pildistamiseks. Pildistamine RAWis teeb järeltöötlemise lihtsamaks, ilma et pildi kvaliteet langeks.

Failide vaatamine

Kuigi RAW faile on lihtsam töödelda, siis ei ole nad siiski ideaalsed igal viisil. RAW faile ei saa vaadata mobiiliseadmest või arvutist ilma spetsiaalse tarkvarata, nagu näiteks Adobe Photoshop või Lightroom, kuid JPEG faili saad. Kui sa pildistad oma DJI seadmega RAW formaadis pildi, siis madala resolutsiooniga JPEG fail salvestatakse sinu DJJI GO äppi, et saaksid seda näha, isegi siis, kui sa ei vali seadetest RAW+JPEG. Siiski ei saa sa enda RAW faili vaadata ilma arvutita.

Failide suurused

Kui omavahel võrrelda JPEG ja RAW faile, siis RAW failid on umbes 5 korda suuremad, kui JPEG failid. Alt pildilt on näha, et Phantom 4 PRO RAW fail on umbes 35,000KB, kuid JPEG on ainult umbes 7,000KB.

Ajastatud kaadrid

Kuna RAW failid on suuremad, siis võtab nende protsessimine ja salvestamine SD kaardile rohkem aega. See mõjutab kõige lühemat ajavahemikku, mille jooksul saad teha ajastatud kaadreid. Altpoolt on näha kuvatõmmiseid Mavic Pro’st, sealt on näha, et ajastatud kaadri intervall JPEG formaadil on 2 sekundit ja RAW formaadil on see 10 sekundit.

Kumb on siis parem?

Kõik ikkagi oleneb sellest, mida sa tahad teha. JPEG faili eelis on, et sa kulutad vähem aega järeltöötlusele ja sul on rohkem aega pildistamiseks. Kui sa pildistad RAW formaadis, siis saad võimalikult palju infot sensorist ja sul on rohkem valikuid hiljem töötlemiseks, aga fail võtab rohkem ruumi ning töötlemine vajab harjutamist ja kogumusi, et tulemus rahuldav oleks. Muidugi kui SD-kaardil on piisavalt ruumi, siis võib JPEG+RAW teha ning mõlema eeliseid nautida.

Allikas: https://store.dji.com/guides/jpeg-vs-raw-what-is-the-difference/